πŸ‘€ Buy the Archtober tote bag in 7 Building of the Day shapes! πŸ‘€

NYC’s architecture and design month features hundreds of events, tours, and exhibitions organized by more than 60 partners across the five boroughs.

Tuesday, Oct. 1

Tour

The Secrets of Grand Central Terminal

3–4:30pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Building of the Day, Tour

Hispanic Society Museum & Library

5–6pm

Original architect: Charles Pratt Huntington (1906) Renovation Architects: Selldorf Architects + Beyer Blinder Belle (ongoing)

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Panel

Climate Mobilization Act Series: Solar & Green Roofs

8:30–11pm

Organized by:
Building Energy Exchange

Register
Lecture

Eve Picker: Building Better Cities with Crowdfunding

11:30–1:30am

Organized by:
Syracuse Architecture

Register
Tour

Architecture and the Lights of Gotham: Nighttime Boat Tour

11:30–1:45am

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Special Event

Guggenheim Museum Silent Night

12–1am

Organized by:
Solomon R. Guggenheim Museum

See Details
Exhibition Program

A/D/O by MINI presents: On Loop by Universal: Exhibition Opening

12–2am

Organized by:
A/D/O by MINI

Register
Special Event

Fraunces Tavern 300th Birthday Celebration

12–3am

Organized by:
Fraunces Tavern Museum

Register

Wednesday, Oct. 2

Tour

Underground Tour of the NYC Subway

3–5pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Building of the Day, Tour

Brooklyn Children’s Museum

5–6pm

Original architect: Hardy Holzman Pfeiffer Associates (1977) Renovation architect: Rafael ViΓ±oly Architects (2008) Rooftop canopy: Toshiko Mori (2015) Rooftop terrace: Future Green Studio (2017)

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Tour

Rediscovery & Restoration Tour

7–8pm

Organized by:
Museum at Eldridge Street

Register
Special Event

The Architect of Light: Happy Hour & Tour of Louis Kahn’s Final Masterpiece, FDR Four Freedoms State Park

10–12am

Organized by:
Four Freedoms Park Conservancy

Register
Film Screening

Short Films Walk: NY

10–2am

Organized by:
Architecture and Design Film Festival

Register
Panel

80 Flatbush: Passive School, Active Towers

10:30–1am

Organized by:
Building Energy Exchange

Register
Panel

Residential Forum: Beyond the Bidet

11–1am

Organized by:
IIDA NY

Register
Studio Visit

Workplace Wednesday: Deborah Berke Partners

11–1am

Organized by:
Center for Architecture

Sold Out
Lecture

Borja Ferrater – Between Materiality, Landscape and Light: Geometry

11–1:30am

Organized by:
New York Institute of Technology

Register
Panel

New Tools: Revolutionizing the Design Process

11–1am

Organized by:
New York School of Interior Design

Register
Exhibition Program

Opening | Fringe Cities: Legacies of Renewal in the Small American City

11–1am

Organized by:
Center for Architecture

Register
Workshop

CRAFT: Workshop with BKLYN CLAY

11:30pm

Organized by:
A/D/O by MINI

Sold Out

Thursday, Oct. 3

Tour

AIANY Lower Manhattan Architecture Tour

4:30–6pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Building of the Day, Tour

One Vanderbilt

5–6pm

Architect: Kohn Pedersen Fox Associates (KPF)

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Panel

Servant Spaces, Infrastructures and People

7–9pm

Organized by:
The School of Constructed Environments at Parsons School of Design

Register
Library, Panel

The Evolution of Library Space

8–10pm

Organized by:
Queens Public Library

Registration Not Required
Lecture

Sciame Lecture Series: Deborah Berke

10:30–12am

Organized by:
The City College of New York, The Bernard and Anne Spitzer School of Architecture

Register
Special Event

Urban Design Innovation within Air Quality and Urban Heat Island Effect

10:30–1:30am

Organized by:
Danish Cleantech Hub

Register
Exhibition Program, Special Event

Bespoke Careers Presents: An Exhibition of Culture of Practice & Social Media

11–4am

Organized by:
Bespoke Careers

Register
Panel

Architecture of Nature / Nature of Architecture

11:30–1am

Organized by:
The Architectural League of New York

Register
Lecture

Paola Antonelli: Broken Nature: Design Takes on Human Survival

11:30–1:30am

Organized by:
Columbia University Graduate School of Architecture, Planning and Preservation

Register
Lecture

Mid-Century Modern Architecture Travel Guide: East Coast USA

11:30–1:30am

Organized by:
DOCOMOMO New York / Tri-State;
Phaidon

Register

Friday, Oct. 4

Lecture

Leadership Breakfast with Pat Bosch

1–2pm

Organized by:
AIA New York

Register
Building of the Day, Tour

NYBG Edible Academy

5–6pm

Architect: Cooper Robertson

Register
Tour

Architecture Power Hour: Exploring the Washington Square Neighborhood

5–6pm

Organized by:
AIA New York

Register
Panel

Narrative Practice: The 5th Annual Urban Design Storytelling Symposium

6–8pm

Organized by:
Columbia University Graduate School of Architecture, Planning and Preservation

Learn More
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Tour

Building Tour: Schermerhorn Row and the Seaport

8–9pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Tour

Walking Tour: Hidden History of the South Street Seaport’s Architecture

10:30–11:30pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Lecture

Cocktails & Conversation: Marlon Blackwell & Billie Tsien

11:30–1:30am

Organized by:
AIA New York

Register

Saturday, Oct. 5

Tour

Richmond Hill North Tour

4–6pm

Organized by:
Queens Foundation for Architecture

Register
Tour

The Architecture of Bryant Park

4–6pm

Organized by:
AIA New York

Register
Family, Library

NYPL Archtober Storytime

4:30pm

Organized by:
New York Public Library

See Details
Tour

Building Tour: Schermerhorn Row and the Seaport

5–6pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Tour

Hudson Square Canvas: Public Art and Placemaking on Varick Street

5–6:15pm

Organized by:
Hudson Square Business Improvement District

Register
Tour

Tour the Industrial Raw Spaces and Renovations at Kearny Point, a Former Navy Yard

6–8pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Building of the Day, Tour

Church of the Transfiguration

6–8pm

Architect: Jonas Mulokas

Register
Tour

Garden Design Walk: The Flower Garden at Wave Hill

6–7:30pm

Organized by:
Wave Hill

See Details
Tour

Madison Avenue: High Fashion and Historic Preservation

6–8pm

Organized by:
AIA New York

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Tour

Building Tour: Schermerhorn Row and the Seaport

7–8pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Tour

The Secrets of Grand Central Terminal

7–8:30pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Tour

Behind-the-Scenes Hard Hat Tour of Ellis Island’s Abandoned Hospital

7–9pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Family, Library

NYPL STEM Saturday

8–9pm

Organized by:
New York Public Library

See details
Tour

Building Tour: Schermerhorn Row and the Seaport

9–10pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Tour

VIP Tour of the Woolworth Building

9–10pm

Organized by:
Untapped New York

Register

Sunday, Oct. 6

Tour

AIANY Industrial Waterway Tour to Freshkills Park

2:45–6pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Tour

The Secrets of the Brooklyn Bridge

3–5pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Tour

Prospect Park Tour: Hidden Treasures

3:30–5:30pm

Organized by:
Prospect Park Alliance

Register
Tour

Architecture at King Manor

5–6pm

Organized by:
Historic House Trust of New York City

Register
Building of the Day, Tour

Fort Wadsworth

5–6pm

Architect: Unknown

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Panel

Nature into Art: The Gardens of Wave Hill – A Moderated Conversation

7–9pm

Organized by:
Wave Hill

See Details
Tour

Walking Tour: Typography and Job Printing in the 19th-Century Seaport

8–9pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register

Monday, Oct. 7

Building of the Day, Tour

The Vilcek Foundation

5–6pm

Original architect: William H. Rogers (1919) Renovation architect: Carson, Lundin & Shaw (1960s) Renovation architect: Architecture Research Office (2018)

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Lecture

Living Building Makers: Book Presentation and Discussion

10:30–12am

Organized by:
Building Energy Exchange

Register
Panel

The BQE in Context: Communities, Infrastructure and Public Space

11–1am

Organized by:
AIA New York

Register
Lecture

21st Annual Landscape Design Portfolios Lecture Series: The Animated Prospect

11:30–12:30am

Organized by:
New York Botanical Garden

Register
Lecture

Alexandria Daisy Ginsberg

11:30–1:30am

Organized by:
Columbia University Graduate School of Architecture, Planning and Preservation

See Details
Lecture

RCR Arquitectes: Timeless

12–1:30am

Organized by:
The Architectural League of New York;
The Irwin S. Chanin School of Architecture, The Cooper Union

Register
Lecture

New Perspectives on French Fashion History: Fashion on Display, 1900-1937

12–2am

Organized by:
Bard Graduate Center

Register

Tuesday, Oct. 8

Tour

The Secrets of Grand Central Terminal

3–4:30pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Building of the Day, Tour

Building 77

5–6pm

Original architect: George T. Basset for the Bureau of Yards and Docks Administration. Contemporary renovations: Marvel Architects and Beyer Blinder Belle

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Tour

Architecture and the Lights of Gotham: Nighttime Boat Tour

11:30–1:45am

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register

Wednesday, Oct. 9

Building of the Day, Tour

Pratt Student Union

5–6pm

Original architect: William Tubby (1887) Renovation architect: Matiz Architecture & Design (2018)

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Tour

Tour of Squarespace’s New York City Headquarters

9–10pm

Organized by:
AIA New York

Register
Studio Visit

Workplace Wednesday: PAU

11–1am

Organized by:
Center for Architecture

Waitlist Only
Workshop

FOOD: WORKSHOP WITH LAILA GOHAR

11:30pm

Organized by:
A/D/O by MINI

Sold Out

Thursday, Oct. 10

Tour

AIANY Lower Manhattan Architecture Tour

4:30–6pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Building of the Day, Tour

Solar Carve (40 Tenth Ave)

8–9pm

Architect: Studio Gang

Sold Out
Special Event, Weekend Getaway

Albany City Center Flannel Fest

10–1am

Organized by:
IIDA NY

Register
Panel

WISE Tackles the Climate Mobilization Act

10:30–1am

Organized by:
Building Energy Exchange

Register
Lecture

SSA Sciame Lecture Series: Rahul Mehrotra | Filiep Decorte

10:30–12am

Organized by:
The City College of New York, The Bernard and Anne Spitzer School of Architecture

Register
Panel

Lair: Radical Homes and Hideouts of Movie Villains

11–1am

Organized by:
Tra Publishing

Register
Lecture

Wood & Wellbeing Happy Hour AIA Presentation

11:30–1:30am

Organized by:
Havwoods

Register
Special Event

Curbed Trivia Night!

11:30–1:30am

Organized by:
Center for Architecture;
Curbed New York

Sold Out

Friday, Oct. 11

Workshop

SCALEX at NYSID

2–10pm

Organized by:
New York School of Interior Design

Register
Conference

Digital Urbanisms Conference

2:30–10:30pm

Organized by:
Columbia University Graduate School of Architecture, Planning and Preservation

Register
Tour

Brooklyn Navy Yard: Inside New Lab

2:30–4pm

Organized by:
Brooklyn Navy Yard Center at BLDG 92

Register
Building of the Day, Library, Tour

Hunters Point Library

5–6pm

Architect: Steven Holl Architects

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Tour

Building Tour: Schermerhorn Row and the Seaport

8–9pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Tour

Prospect Park Tour: Art + Architecture

9–11pm

Organized by:
Prospect Park Alliance

Register
Exhibition Program, Panel

Rirkrit Tiravanija & Atelier Bow-Wow on Current Work

9–10pm

Organized by:
Japan Society

Register
Tour

Walking Tour: Hidden History of the South Street Seaport’s Architecture

10:30–11:30pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Exhibition Program, Panel

Shohei Shigematsu & Atelier Bow-Wow on the Past & Future of Tokyo Architecture

11:30–12:30am

Organized by:
Japan Society

Register

Saturday, Oct. 12

Tour

NoHo: Contemporary Architecture amidst Historic Landmarks

3–5pm

Organized by:
AIA New York

Sold Out
Building of the Day, Tour

Merchant’s House Museum

3:30pm

Architect: Unknown (1832)

Sold Out
Tour, Weekend Getaway

SANAA’s Grace Farms | An Architectural Tour

3:30–5pm

Organized by:
Grace Farms

Register
Tour

Building Tour: Schermerhorn Row and the Seaport

5–6pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Tour

Architecture Power Hour: Exploring the Washington Square Neighborhood

5–6pm

Organized by:
AIA New York

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Tour

Building Tour: Schermerhorn Row and the Seaport

7–8pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Tour

A Monument to Memory

7–8pm

Organized by:
Fraunces Tavern Museum

Register
Tour

Brooklyn Navy Yard Tour: Building the New Yard

7–9pm

Organized by:
Brooklyn Navy Yard Center at BLDG 92

Register
Tour

The Secrets of Grand Central Terminal

7–8:30pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Tour

Behind-the-Scenes Hard Hat Tour of the Abandoned Ellis Island Hospital

7–9pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Family

Architecture for KIDS

7:30–9:30pm

Organized by:
Queens Foundation for Architecture

Register
Panel

Gallery Talk with Nandini Bagchee and Miranda Martinez

8–10pm

Organized by:
The Loisada Inc., Center

Register
Tour

Building Tour: Schermerhorn Row and the Seaport

9–10pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Exhibition Program, Weekend Getaway

InConstruction: Pedro y Juana and HANNAH, RRRolling Stones Openings

9–11pm

Organized by:
Art Omi

Register

Sunday, Oct. 13

Tour

SoHo: New Architectural Interventions in a Historic District

3–5pm

Organized by:
AIA New York

Register
Tour

Prospect Park Tour: Waterways & Wellhouse

3:30–5:30pm

Organized by:
Prospect Park Alliance

Register
Building of the Day, Tour

Empire Landing

5–6pm

Architect: SHoP Architects

Register
Tour

Walking Tour of Historic 19th Century Noho

5:30–6:30pm

Organized by:
Merchant’s House Museum

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Tour

The Remnants of Dutch New Amsterdam

7–9pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Workshop

Architecture Photography – How to Make Buildings Stand Out!

8–10pm

Organized by:
Queens Foundation for Architecture

Register
Tour

Walking Tour: Typography and Job Printing in the 19th-Century Seaport

8–9pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Tour

Experience Harlem Through Senses

9–11pm

Organized by:
Finnish Cultural Institute in New York

Register

Monday, Oct. 14

Building of the Day, Tour

75 Kenmare

5–6pm

Architect: Andre Kikoski Architect; Interior Design: Kravitz Design

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Tour

Tour the Stunning American Copper Buildings, Including the 3 Story Skybridge

10–11pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Lecture

Our Lifespan by Design: The Creative Challenge

11–1am

Organized by:
New York School of Interior Design

Register
Lecture

Eleena Jamil

11:30–1:30am

Organized by:
Columbia University Graduate School of Architecture, Planning and Preservation

See Details
Lecture

New Perspectives on French Fashion History: War Time Fashion

12–2am

Organized by:
Bard Graduate Center

Register

Tuesday, Oct. 15

Panel

Buildings of Excellence: High Performance Glazing Systems

2–3:30pm

Organized by:
Building Energy Exchange

Register
Tour

The Secrets of Grand Central Terminal

3–4:30pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Building of the Day, Tour

Brooklyn Botanic Garden Visitor Center

6–7pm

Architect: Weiss/Manfredi

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Special Event

Design Career Fair

9:30–12am

Organized by:
Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum

Register
Special Event

Design Career Fair for Young Adults with Autism and Other Forms of Neurodiversity

10–12am

Organized by:
Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum

Register
Special Event

Educator Open House

10–12am

Organized by:
Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum

Register
Lecture

Mimi Hoang: Buildings and Almost Buildings

11–1:30am

Organized by:
New York Institute of Technology

Register
Lecture

13th Annual Arthur Rosenblatt Memorial Lecture: Thomas Phifer

11–1am

Organized by:
AIA New York

Sold Out
Lecture

The Marriage of Photography and Architecture, with Art Historian Sharon Suchma

11:30–1am

Organized by:
The General Society of Mechanics & Tradesmen of the City of New York

Register
Lecture

Daniel Libeskind: Edge of Order

11:30–1am

Organized by:
Pratt Institute

Register
Panel

Off the Rails: Megadevelopment and the Future of the City

11:30–1am

Organized by:
Urban Democracy Lab at NYU Gallatin

Register

Wednesday, Oct. 16

Conference

NOMA ’19 Conference

2–12am

Organized by:
nycobaNOMA

Register
Panel

Winners’ Salons: 20 X 20

4:30–1:30am

Organized by:
Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum

Register
Building of the Day, Tour

Moxy East Village

5–6pm

Interior Design Architect: Rockwell Group Exterior Architect/Interior AOR: Stonehill Taylor

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Bridge & Infrastructure Tour

6:30–9:30pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Tour

AIANY Urban Ecology Boat Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Lecture

Retrofitting High Rise Enclosures in the Age of LL97

11–1am

Organized by:
Building Energy Exchange

Register
Studio Visit

Workplace Wednesday: Ennead Architects

11–1am

Organized by:
Center for Architecture

Sold Out
Festival, Film Screening

Architecture & Design Film Festival

11–4am

Organized by:
Architecture and Design Film Festival

Register
Lecture

Horsewalks, Stables, and Mews: Exploring the Vestiges of Greenwich Village’s Equine Past

11–12am

Organized by:
Village Preservation

Register
Lecture

J. Max Bond Jr. Lecture: Planning to Stay

11–1am

Organized by:
AIA New York;
nycobaNOMA

Register
Workshop

CRAFT: Workshop with BKLYN CLAY

11:30pm

Organized by:
A/D/O by MINI

Sold Out

Thursday, Oct. 17

Tour

Behind-the-Design Tour of Hunter’s Point South Park

11:30–12:30pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Conference

NOMA ’19 Conference

2–4am

Organized by:
nycobaNOMA

Register
Building of the Day, Library, Tour

Stephen A. Schwarzman Building

3–4pm

Original architect: Carrère & Hastings (1911) Rose Reading Room Renovation: WJE Engineers & Architects with Evergreene Architectural Arts (2016)

Sold Out
Tour

AIANY Lower Manhattan Architecture Tour

4:30–6pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Lecture, Weekend Getaway

Murray Moss and Rosanne Somerson

10:30–1am

Organized by:
The Glass House

Register
Lecture

The Shock of the Old: Some Reflections on the Bauhaus at 100

11–12:30am

Organized by:
Bard Graduate Center

Register
Festival, Film Screening

Architecture & Design Film Festival

11–4am

Organized by:
Architecture and Design Film Festival

Register
Special Event

National Design Awards Gala

11–3am

Organized by:
Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum

Register
Library, Panel

Transforming Brooklyn’s Libraries through Design

11–1am

Organized by:
Center for Architecture;
Brooklyn Public Library

Register

Friday, Oct. 18

Festival

Open House New York Weekend

1–3am

Organized by:
Open House New York

Register
Conference

NOMA ’19 Conference

1–4am

Organized by:
nycobaNOMA

Register
Conference

Symposiumβ€”Re-Forming Modernism Craft, Design, and Architecture at the Bauhaus

2–11pm

Organized by:
Bard Graduate Center

Register
Building of the Day, Tour

Madison Square Boys & Girls Club Pinkerton Clubhouse

5–6pm

Architect: Rogers Partners

Register
Lecture

Passive House Primer at BE-Ex

5:30–6:30pm

Organized by:
Building Energy Exchange

Register
Tour, Weekend Getaway

Study Tour + Glass House Schlumberger Building designed by Philip Johnson (1951-52)

6–10:15pm

Organized by:
The Glass House

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Tour

Building Tour: Schermerhorn Row and the Seaport

8–9pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Family, Library

NYPL Archtober Storytime

8pm

Organized by:
New York Public Library

Walk-In Only
Tour

Walking Tour: Hidden History of the South Street Seaport’s Architecture

10:30–11:30pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Festival, Film Screening

Architecture & Design Film Festival

11–4am

Organized by:
Architecture and Design Film Festival

Register
Panel

Breaking Ground: Architecture by Women

11:30–1:30am

Organized by:
The Irwin S. Chanin School of Architecture, The Cooper Union;
Beverly Willis Architecture Foundation;
Phaidon

Register

Saturday, Oct. 19

Building of the Day, Tour

Open House New York

1–1am

Register
Conference

NOMA ’19 Conference

1–4am

Organized by:
nycobaNOMA

Register
Tour

Gateways to New York: The Legacy of Othmar Ammann (AIANY Architecture Boat Tour)

3:15–6pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line;
Consulate General of Switzerland

Register
Tour

Expanding FiDi: Reshaping the Water Street Corridor & East River Waterfront

3:30–6pm

Organized by:
AIA New York

Register
Family

Architecture & Design Pop-Up Library

4–9pm

Organized by:
Four Freedoms Park Conservancy

Register
Family, Festival

Design Fest

4–9pm

Organized by:
Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum

Register
Tour

Forest Hills Gardens Tour

4–6pm

Organized by:
Queens Foundation for Architecture

Sold Out
Festival, Film Screening

Architecture & Design Film Festival

5:30–4am

Organized by:
Architecture and Design Film Festival

Register
Tour

Wave Hill History Walk

6–7:30pm

Organized by:
Wave Hill

See Details
Tour

AIANY Around Manhattan Bridge & Infrastructure Tour

6:30–9:30pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Tour

The Secrets of Grand Central Terminal

7–8:30pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Tour

Behind-the-Scenes Hard Hat Tour of the Abandoned Ellis Island Hospital

7–9pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Tour

Underground Tour of the NYC Subway

7–9pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Tour

Experience Harlem Through Senses

9–11pm

Organized by:
Finnish Cultural Institute in New York

Register

Sunday, Oct. 20

Building of the Day, Tour

Open House New York

1–1am

Register
Conference

NOMA ’19 Conference

1–8pm

Organized by:
nycobaNOMA

Register
Family

Architecture & Design Pop-Up Library

4–9pm

Organized by:
Four Freedoms Park Conservancy

Register
Tour

Building Energy Exchange Tour

5–8pm

Organized by:
Building Energy Exchange

Register
Festival, Film Screening

Architecture & Design Film Festival

5:30–4am

Organized by:
Architecture and Design Film Festival

Register
Tour

Tour the Remnants of the World’s Fairs in Flushing Meadow Corona Park

6–8pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Tour

Remembering the Future: Architecture at the 1964/65 New York World’s Fair

6–8pm

Organized by:
AIA New York

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Tour

Walking Tour: Typography and Job Printing in the 19th-Century Seaport

8–9pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register

Monday, Oct. 21

Tour

Tour of Josep LluΓ­s Sert Legacy on Roosevelt Island

3–4:30pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Special Event

Guggenheim 60th Anniversary Celebration

3–10:30pm

Organized by:
Solomon R. Guggenheim Museum

Register
Building of the Day, Tour

Eleven Madison Park Restaurant

5–6pm

Architect: Allied Works Architecture

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Panel

A History of New York in 27 Buildings with Sam Roberts & Alexandra Lange

11:30–1:30am

Organized by:
Museum of the City of New York

Register
Lecture

21st Annual Landscape Design Portfolios Lecture Series: Landscape Transformations

11:30–12:30am

Organized by:
New York Botanical Garden

Register
Panel

Responding to Wright: Architects Design for the Guggenheim

11:30–1am

Organized by:
Solomon R. Guggenheim Museum

Register
Lecture

Mario Gooden in collaboration with Jonathan Gonzalez and Thuto Durkac Somo: Working on Water

11:30–1:30am

Organized by:
Columbia University Graduate School of Architecture, Planning and Preservation

See Details
Lecture

New Perspectives on French Fashion History: Gender and Ready-Made Clothing

12–2am

Organized by:
Bard Graduate Center

Register

Tuesday, Oct. 22

Tour

The Secrets of Grand Central Terminal

3–4:30pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Building of the Day, Tour

Greenwich West

5–6pm

Design architect: Loci Anima Executive Architect: Adamson Associate Architects Interior Design: SΓ©bastien Seqers Architecte

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
Classic Harbor Line;
AIA New York

Register
Studio Visit

Tour the Studio of Lang Architecture with Principal Drew Lang

11–12am

Organized by:
Untapped New York

Register
Lecture

Building Health: The Next Frontier

11–1am

Organized by:
AIA New York

Register
Lecture, Weekend Getaway

Beyond the Glass House: New Canaan Mid-Century Modern Houses 1947-1979

11–1am

Organized by:
The Glass House

Register
Panel

β€œKnitted in Dekton” presenting ToHa by Ron Arad

11:30–1:30am

Organized by:
Cosentino

Register
Workshop

FOOD: WORKSHOP WITH EMILIE BALTZ

11:30–1:30am

Organized by:
A/D/O by MINI

Register
Lecture

Useful Pictures

11:30–1am

Organized by:
NYU M.A. in Historical and Sustainable Architecture

Register
Tour

Architecture and the Lights of Gotham: Nighttime Boat Tour

11:30–1:45am

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Lecture

New York’s Original Penn Station: The Rise and Tragic Fall of an American Landmark with writer Paul Kaplan

11:30–1am

Organized by:
The General Society of Mechanics & Tradesmen of the City of New York

Sold Out
Lecture

Kate Orff: Un-making the Landscape

12–1:30am

Organized by:
The Architectural League of New York

Register

Wednesday, Oct. 23

Building of the Day, Tour

Statue of Liberty Museum

1–3pm

Architect: FXCollaborative

Sold Out
Tour

Tours of the newly interpreted Slave Quarters with Laura Carpenter Myers, Director of Van Cortlandt House Museum

6–7pm

Organized by:
Historic House Trust of New York City

Register via Email
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Tour

Tours of the Newly Interpreted Slave Quarters with Laura Carpenter Myers, Director of Van Cortlandt House Museum

8–9pm

Organized by:
Historic House Trust of New York City

Register via Email
Family, Library

NYPL Archtober Storytime: Picture This! Preschool Stories + Art

8:30–9:30pm

Organized by:
New York Public Library

See Details
Family, Library

NYPL Archtober Storytime

8:30pm

Organized by:
New York Public Library

See Details
Special Event

Open House for 2020 Admissions

10–11:30pm

Organized by:
NYU M.A. in Historical and Sustainable Architecture

Register
Studio Visit

Workplace Wednesday: Diller Scofidio + Renfro

11–1am

Organized by:
Center for Architecture

Sold Out
Lecture

The Right to Live in the World: Design or Disability

11–12:30am

Organized by:
Bard Graduate Center

Register
Special Event

Design Showroom Cocktail Crawl

11–1am

Organized by:
The Architect’s Newspaper

Register
Tour

Carl Hansen & Son Presents: The Evolution of Danish Modern: A Story of Legacy, Innovation and Partnership

11:30–2:30am

Organized by:
Carl Hansen & SΓΈn

Register
Workshop

DRAWING & SOUND: WORKSHOP WITH JUAN MIGUEL MARIN.

11:30–1:30am

Organized by:
A/D/O by MINI

Sold Out
Lecture

Liverpool: Multiple Deprivation and Multiple Celebration

11:30–1am

Organized by:
NYU M.A. in Historical and Sustainable Architecture

Register
Lecture

Lecture | Studio Fuksas: Love Will Save the World

11:30–1:30am

Organized by:
The Irwin S. Chanin School of Architecture, The Cooper Union

Register

Thursday, Oct. 24

Family, Library

NYPL Archtober Storytime

4pm

Organized by:
New York Public Library

See Details
Tour

AIANY Lower Manhattan Architecture Tour

4:30–6pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Building of the Day, Tour

Bronx Music Hall

8–9pm

Architect: WXY Architecture + Urban Design

Sold Out
Lecture

SSA Sciame Lecture Series: Jean-Pierre Pranlas-Descours

10:30–12am

Organized by:
The City College of New York, The Bernard and Anne Spitzer School of Architecture

Register
Special Event

Heritage Ball and After Party

11–5am

Organized by:
AIA New York;
Center for Architecture

Register
Special Event

Havwoods Fall Collection Preview

11:30–1:30am

Organized by:
Havwoods

Register
Lecture

Fire! English Architects’ Observations on the Paris Conflagrations during the Commune, 1871

11:30–1am

Organized by:
NYU M.A. in Historical and Sustainable Architecture

Register
Panel

Fashion, Anxiety and Society: Labor

11:30–1am

Organized by:
Bard Graduate Center

Register

Friday, Oct. 25

Conference

2019 MAS Summit for New York City: Fight for Light

1–12am

Organized by:
Municipal Art Society of New York

Register
Building of the Day

The Museum of Modern Art Renovation and Expansion

2–3pm

Architects: Diller Scofidio + Renfro in collaboration with Gensler

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Tour

Brooklyn Heights Designer Showhouse Tour

7pm

Organized by:
The Brooklyn Heights Association

Register
Tour

Building Tour: Schermerhorn Row and the Seaport

8–9pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Library, Panel

The Evolution of Library Space

8:30–10:30pm

Organized by:
Queens Public Library

Registration Not Required
Tour

Walking Tour: Hidden History of the South Street Seaport’s Architecture

10:30–11:30pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Special Event

Pumpkitecture! Architectural Pumpkin Carving Competition

11–1:30am

Organized by:
Center for Architecture

Register

Saturday, Oct. 26

Special Event

#HackABetterWorld with USA for UNHCR and the Spitzer School at CCNY, hosted by New Lab

2–3am

Organized by:
The City College of New York, The Bernard and Anne Spitzer School of Architecture

Register
Tour

Walking Tour: Nivola in New York I Figure in Field

3–9pm

Organized by:
The Irwin S. Chanin School of Architecture, The Cooper Union

Register
Tour

The Transformation of Times Square and 42nd Street

3–5pm

Organized by:
AIA New York

Sold Out
Tour, Weekend Getaway

Grace Farms Architecture & Sustainability Tour

3:30–5pm

Organized by:
Grace Farms

Register
Tour

Brooklyn Navy Yard: Urban Ecology Bus Tour

4–6pm

Organized by:
Brooklyn Navy Yard Center at BLDG 92

Register
Family, Library

NYPL Archtober Storytime

4–5:30pm

Organized by:
New York Public Library

See Details
Tour

The Architecture of Park Ave South

4–6pm

Organized by:
AIA New York

Sold Out
Tour

Building Tour: Schermerhorn Row and the Seaport

5–6pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Building of the Day, Library, Tour

Greenpoint Library + Environmental Education Center

5–6pm

Architect: Marble Fairbanks

Sold Out
Tour

Prospect Park Tour: Exploring the East Side

6:30–8:30pm

Organized by:
Prospect Park Alliance

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Tour

Building Tour: Schermerhorn Row and the Seaport

7–8pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Tour

The Secrets of Grand Central Terminal

7–8:30pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Tour

Behind-the-Scenes Hard Hat Tour of the Abandoned Ellis Island Hospital

7–9pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Tour

Building Tour: Schermerhorn Row and the Seaport

9–10pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register

Sunday, Oct. 27

Family

Family Build and Wear Workshop

3:30–5:30am

Organized by:
Center for Architecture

Sold Out
Tour

Backstage Tour of the Met Opera House at Lincoln Center

3:30–5pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Tour

NoHo: Contemporary Architecture amidst Historic Landmarks

4–5:30pm

Organized by:
AIA New York

Register
Workshop

Wikipedia Edit-a-thon

5–9pm

Organized by:
Bard Graduate Center

Register
Building of the Day, Tour

Fraunces Tavern Museum

5–6pm

Original architect: Unknown Renovation architect: William H. Mersereau (1907)

Sold Out
Tour

Morningside Heights: Institutional Acropolis

6–8pm

Organized by:
AIA New York

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Tour

Walking Tour: Typography and Job Printing in the 19th-Century Seaport

8–9pm

Organized by:
South Street Seaport Museum

Register
Family

Family Program at the Museum at Eldridge Street

8–9:30pm

Organized by:
Center for Architecture;
Museum at Eldridge Street

Sold Out

Monday, Oct. 28

Building of the Day, Tour

Barnard College – The Milstein Center for Teaching & Learning

5–6pm

Architect: Skidmore, Owings & Merrill

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Panel

Interior Futures: Exhibition, Gallery Talk and Book Launch

11–12:30am

Organized by:
New York Institute of Technology

Register
Panel

Transportation + Infrastructure Design Excellence Awards

11–1am

Organized by:
AIA New York

Register
Lecture

Henry Cobb, Pei Cobb Freed & Partners

11:30–1:30am

Organized by:
Columbia University Graduate School of Architecture, Planning and Preservation

See Details
Lecture

New Perspectives on French Fashion History: Fashion and Labor in Nineteenth Century France

12–2am

Organized by:
Bard Graduate Center

Register

Tuesday, Oct. 29

Conference

Architectural Record Innovation Conference

1–12am

Organized by:
Architectural Record

Register
Tour

The Secrets of Grand Central Terminal

3–4:30pm

Organized by:
Untapped New York

Register
Special Event

Buildings of Excellence Winners to be Announced

4pm

Register
Building of the Day, Tour

121 East 22nd Street

6–7pm

Architect: OMA New York

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Tour

Brooklyn Heights Designer Showhouse Tour

7pm

Organized by:
The Brooklyn Heights Association

Register
Special Event

Designing for the New Normal

10:30pm

Organized by:
Pratt Institute

Register
Exhibition Program, Panel

Small Lots: Rethinking Infill Development

11–1am

Organized by:
Center for Architecture

Register
Lecture

Lecture –Β David Eugin Moon: Latest Work

11–12:30am

Organized by:
New York Institute of Technology

Register
Workshop

PROTOTYPING: WORKSHOP WITH CHARLOTTE MCCURDY.

11:30–1:30am

Organized by:
A/D/O by MINI

Sold Out
Tour

Architecture and the Lights of Gotham: Nighttime Boat Tour

11:30–1:45am

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Lecture

Codex New York: Typologies of the City with Photographer Stanley Greenberg

11:30–1am

Organized by:
The General Society of Mechanics & Tradesmen of the City of New York

Register
Lecture

Building and Dwelling: Ethics for the City at Van Alen Book Club

12–2am

Organized by:
Van Alen Institute

Register
Lecture

Sustainability Reset: Challenging the premise behind architecture’s approach to climate change

12–1:30am

Organized by:
The Architectural League of New York

Register

Wednesday, Oct. 30

Building of the Day, Tour

10 Jay

5–6pm

Architect: ODA New York

Sold Out
Tour

AIANY Around Manhattan Bridge & Infrastructure Tour

6:30–9:30pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Conference

Women in Architecture Forum & Awards

9:30–1am

Organized by:
Architectural Record

Register
Panel

Engaging Barriers: Physical Safety Measures Reshaping the Public Realm

10–1am

Organized by:
AIA New York

Register
Tour

Guided Visit to 101 Spring Street

10–11:30pm

Organized by:
Judd Foundation

Sold Out
Studio Visit

Workplace Wednesday: Thomas Phifer and Partners

11–1am

Organized by:
Center for Architecture

Sold Out
Lecture

Michael I. and Patricia M. Sovern Lecture on Design with Annabelle Selldorf

11–1am

Organized by:
New York School of Interior Design

Register
Panel

Women Design Leaders on International Projects

11–1am

Organized by:
AIA New York

Register
Lecture

C. David Tseng: A Tale of Many Cities: Civic Innovation in the Age of Urban Implosion

11:30–1:30am

Organized by:
Syracuse Architecture

Register
Workshop

TEACHABLE SYSTEMS: WORKSHOP WITH IBM.

11:30–1:30am

Organized by:
A/D/O by MINI

Sold Out
Panel

Continuing the Fight: Expanding Landmark Protections Since the Greenwich Village Historic District Designation

11:30–1am

Organized by:
Village Preservation

Register
Tour

Designing Tenements & Temples: The Herter Brothers

12–1:30am

Organized by:
Museum at Eldridge Street

Register
Panel

Manhattanville Factory District: Building Connections in West Harlem

12–2am

Organized by:
The Janus Property Company

Register
Film Screening

Double Happiness – Archtober Film Night

12:30–2:30am

Organized by:
Austrian Cultural Forum New York

Register

Thursday, Oct. 31

Panel

Celebrate NYC: Big & Green – Mechanical Upgrades

2–3:30pm

Organized by:
Building Energy Exchange

Register
Building of the Day, Tour

Tenement Museum Renovation

2–3pm

Original museum architect: Li/Saltzman Architects (1988) Renovation architect: Perkins Eastman (2018)

Sold Out
Tour

AIANY Lower Manhattan Architecture Tour

4:30–6pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register
Tour

AIANY Around Manhattan Architecture Tour

6:45–9:30pm

Organized by:
AIA New York;
Classic Harbor Line

Register